Rozmnażanie iglaków

sosna_1.jpg

Rozmnażanie iglaków

Iglaki stanowią piękną dekorację każdego ogrodu. Aby móc cieszyć się wysokimi okazami musimy odczekać kilkanaście lat, dlatego jeśli zależy nam na utworzeniu z nich osłony przed niepożądanym wzrokiem innych, o ich posadzeniu powinniśmy pomyśleć już po wprowadzeniu się do domu lub jeszcze w trakcie jego budowy.

Najszybszą metodą na ich zdobycie jest wybranie się do centrum ogrodniczego lub szkółki iglaków i ich zakupienie, jednak można je także rozmnażać z nasion, poprzez sadzonkowanie, okłady oraz szczepienie. Metody te należą do czasochłonnych i dla amatorów często są zbyt skomplikowane.

Jeśli jednak chcemy się sprawdzić w nowej roli, jak najbardziej możemy się pokusić o rozmnażanie iglaków. Przy zastosowaniu się do zasad, z pewnością uda się nam wyhodować drzewka.
Do rozmnażania z wykorzystaniem powyższych metod nadają się cisy, cyprysiki, jałowce, żywotniki oraz jodły karłowate i płożące a także modrzewie, sosny i świerki. Zatem jak widać wybór jest dość szeroki.

Rozmnażanie iglaków z nasion
Metoda dla tych, którym nie zależy na szybkim wzroście krzewów. Metodą tą można rozmnażać gatunek, a nie odmiany roślin.

Rozmnażanie iglaków poprzez sadzonki
Najbardziej odpowiednim czasem na rozmnażanie poprzez sadzonki jest sierpień i wrzesień. Wtedy bowiem młode pędy, które nadają się na sadzonki są już wystarczająco twarde, sprężyste i elastyczne. Należy jednak często je obserwować, ponieważ szybko atakują je przeróżne choroby.
Młode pędy najlepiej oderwać energicznym ruchem w takim miejscu, gdzie znajduje się jeszcze starszy pęd, tak zwana piętka i języczek. Najlepiej, jeśli sadzonka ma długość 6-10 cm, dłuższym sadzonkom należy przyciąć wierzchołek. Nie należy dotykać części oderwanej, bowiem roślina może zachorować.
Przed posadzeniem sadzonki należy z dolnej jej części usunąć igły i łuski i tak przygotowaną roślinę zanurzyć w ukorzeniaczu.
Do posadzenia należy użyć dobrej gatunkowo gleby, najlepiej przeznaczonej do iglaków. Roślinom należy zagwarantować ciepłe i wilgotne warunki. Wytworzeniu korzeni sprzyja temperatura w przedziale 18-22 stopnie C. Pierwsze korzenie u roślin szybko przyjmujących się, a takimi jest jałowiec i żywotnik, pojawiają się najczęściej po 6-8 tygodniach.

Rozmnażanie iglaków przez okłady
Do takiego typu rozmnażania się nadają się iglaki płożące, które wypuszczając nowe pędy mają tendencje do wypuszczania korzeni, które przytwierdzają je do ziemi.
Doskonałym czasem na rozmnażanie przez okłady jest jesień, kiedy to sprawdzić możemy stan nowo wypuszczonych pędów. Jeśli pędy wrosły w ziemię należy odciąć ukorzeniony pęd i wykopać sadzonkę tak, by nie uszkodzić delikatnych korzeni. By roślina szybciej ukorzeniła się warto podsypać pod nią torf lub mieloną korę, w ten sposób będzie chroniona przez suszą i chorobami.

Rozmnażanie iglaków przez szczepienie
Do tej metody nadają się rośliny o podobnej grubości. Metoda ta jest jednak pracochłonna i wymaga zastosowania się do wielu ważnych wskazówek, które dla amatorów nie należą do łatwych. W pierwszej kolejności proponujemy zatem wyprobować swoich sił w rozmnażaniu iglaków powyższymi metodami i jeśli uda się nam osiągnąć zamierzony cel, spróbować swoich sił w rozmnażaniu za pomocą szczepienia.

 
Your rating: Brak Average: 3.6 (7 votes)

DOM I OGRÓD - popularny artykuł

Idealny okap kuchenny

okap.jpg

Na polskim rynku znajduje się bardzo szeroka oferta okapów kuchennych. Mamy okapy kominowe, wyspowe, podszafkowe. Różnią się one ceną, wyglądem, rodzajem filtrów oraz poziomem hałasu, który wytwarzają podczas pracy. Dlatego też dla wielu osób wybór idealnego okapu może być bardzo trudny. W związku z tym warto jest wejść na strony dotyczące wystroju i aranżacji domów i mieszkań. Znajduje się tam wiele cennych wskazówek dotyczących tego zagadnienia.

OSTANIE RECENZJE

Double Extension Beauty Tubes Loreal

lo7.jpg
Teraz przedłużenie rzęs można wykonać we własnym domu używając Double Extension Beauty Tubes firmy Lorel. Double Extension Beauty Tubes to klasyczna maskara, która tuszuje rzęsy. Jej innowacyjność polega na tym,

REKLAMA

FRYZURY DAMSKIE RANKING
 • krotka damska fryzura5
  Image
 • fryzura slubna krotka1
  Image

 • Nazwa: Sałatka pieczarkowa z jajkiem
  Składniki: 40 dag pieczarek
  Pieczarki obieramy i wrzucamy na chwilę do wrzącej wody

FRYZURY MĘSKIE RANKING
 • męska krótka8
  Image
 • męska średnia
  Image