Pielęgnacja pelargonii

pielegnacja kwiatów.jpg

Pielęgnacja pelargonii

Pelargonie to kwiaty cieszące się dużym zainteresowaniem w okresie wiosenno-letnim, gdyż nie są one wymagające a za systematyczne ich podlewanie potrafią się odwdzięczyć pięknymi kwiatami obsypującymi parapety i balkony.

Pelargonie pochodzą z południowej części Afryki i są roślinami wrażliwymi na niską temperaturę. Duże zainteresowanie nimi sprawiło, ze pojawiło się wiele odmian tych kwiatów.
Pelargonie wielokwiatowe to odmiana, która rośnie w warunkach domowych i jedynie latem doniczki z tą odmianą mogą być wystawiane na zewnątrz. Wytwarzają one jedną główną łodygę, na której rosną ząbkowane liście z różnobarwnymi kwiatami o średnicy do 5 cm.

Jeśli jednak zależy nam na uprawie pelargonii w ogrodzie lub na tarasie czy balkonie należy wybrać inne odmiany tych roślin, które charakteryzują się długim okresem kwitnienia, od maja do września.
Przykładem takich pelargonii są pelargonie rabatowe, którymi można obsadzić zarówno rabatki, zgodnie z nazwą, ale także donice. Kwiaty pelargonii rabatowych są wzniesione, różnobarwne i są zebrane w baldachy.

Kolejna odmiana ciesząca się szeroką grupą zwolenników to pelargonie bluszczolistne, których liście przypominają kształtem bluszcz. Pędy tych pelargonii są bardzo delikatne, dlatego odradza się ich hodowlę na wysokich balkonach, gdzie zbyt silny wiatr może roślinę połamać.
Pędy tych pelargonii osiągają znaczną długość, dlatego pięknie prezentują się w miejscu, gdzie mogą zwisać. Polecane są zatem na niskie parapety czy do wiszących donic.

Pelargonie o pachnących liściach to kolejna propozycja tych kwiatów. Odmiana ta ma delikatne pięciopłatkowe kwiaty i pachnące liście, jednak nie prezentują się one tak okazale, jak poprzednie pelargonie. Dla tych, którzy lubią zapach róż dedykowane są pelargonie capitatum, dla lubiących zapach cytrusowy o fioletowych kwiatach pelargonie crispum a zapach gałki muszkatołowej przybliżają pelargonie x fragrans.
Pelargonie te można komponować z innymi roślinami tworząc ciekawe połączenia.

Pielęgnacja pelargonii
Z zakupem sadzonek pelargonii warto poczekać do połowy maja, czyli po okresie przymrozków, które mogą tym wrażliwym na niską temperaturę kwiatom zaszkodzić.
Rośliny te lubią miejsca nasłonecznione, zatem właśnie takie dla nich wybierajmy. Najwięcej słońca potrzebują pelargonie bluszczolistne, najmniej odmiany rabatowe.
Gleba do pelargonii powinna być żyzna i przepuszczalna a w donicy nie zapomnijmy o wykonaniu dziur i usypaniu warstwy keramzytu jako drenażu.
Pelargonie nie lubią suszy, dlatego należy je często i dość obficie podlewać, w upalne dni nawet dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Najmniej odporne na brak wody są pelargonie rabatowe, które momentalnie więdną i usychają im końcówki liści. Na lekkie przesuszenie odporniejsze są pelargonie bluszczolistne. Chcąc zapewnić kwiatom lepszą kondycję i zmniejszyć częstotliwość podlewania do gleby powinniśmy dodać stosowny preparat: HydroŻel.
Oprócz wody pelargonie lubią także częste nawożenie, najlepiej raz w tygodniu. Do tego celu należy zastosować nawozy w płynie, które dolewa się do wody. Typowy dla tych roślin zawiera potas gwarantujący obfite kwitnienie. Nawozy z azotem nie są wskazane do tych roślin, bowiem składnik ten wpływa na bogatszy wzrost liści, co w tym wypadku nie jest pożądanym zabiegiem.

Zimowanie
Pelargonie mogą pozostać na tarasach i balkonach do 1 listopada. Po tym czasie należy je przenieść do jasnego pomieszczenia, w którym utrzymuje się temperatura 6-8 stopni C. takimi miejscami są klatki schodowe lub werandy. Rośliny te należy mocno przyciąć, pozostawić na wysokość około 5 cm i ograniczyć podlewanie, pilnując, by roślin nie przesuszyć. W takich warunkach rośliny spoczywają i ich wzrost zostaje zahamowany.
Pelargonie rabatowe można wykopać i wsadzić do donicy. Także przyciąć i oszczędnie podlewać. Gleba w donicy nie powinna być bogata w substancje pokarmowe, by roślina nie miała dużych możliwości rozwoju. Rośliny w donicy nie powinny się ze sobą stykać.
Podlewając pelargonie stosujmy metodę od dołu, by woda nie dotykała liści. Taka metoda chroni przed gniciem rośliny i przed chorobami wywołanymi grzybami.
Około lutego i marca pelargonie należy przyciąć, gdyż w tym czasie wypuszczają nowe pędy. Obciętych części nie należy wyrzucać lecz umieścić je w nowych donicach z wilgotną ziemią, gdyż są one dobrymi sadzonkami. Na około 10 dni można im stworzyć szklarnię przykrywając je folią. Po ukorzenieniu się sadzonek można przesadzić je do donic, w których będą rosły w czasie sezonu kwitnienia. Każda roślina nie powinna mieć więcej niż 5 pędów, dlatego jeśli jest ich więcej należy je odłamać ( one także mogą posłużyć jako kolejne sadzonki).
Przechowywanie pelargonii może trwać dwa sezony, dłuższe ich przechowywanie powoduje, że rośliny tracą swoje walory ozdobne.

Choroby
Pelargonie rzadko chorują na choroby wywołane bakteriami. Dużo częściej dopadają je choroby grzybowe. Typowe objawy to szara pleśń czy mączysty nalot na liściach. By temu zapobiec pelargonii nie należy gęsto wsadzać i nie lać wody bezpośrednio na liście.
Jeśli na liściach pelargonii dają się zauważyć żółte okrągłe plamy a pod spodem brązowe brodawki to jest to znak rdzy. Chore liście wówczas żółkną, brązowieją i opadają. Taką chorobę zwalczyć można preparatami: Dithane Neo tec 75 WG lub Polyram 70 WG.

 
Your rating: Brak Average: 4.8 (10 votes)

DOM I OGRÓD - popularny artykuł

Idealny okap kuchenny

okap.jpg

Na polskim rynku znajduje się bardzo szeroka oferta okapów kuchennych. Mamy okapy kominowe, wyspowe, podszafkowe. Różnią się one ceną, wyglądem, rodzajem filtrów oraz poziomem hałasu, który wytwarzają podczas pracy. Dlatego też dla wielu osób wybór idealnego okapu może być bardzo trudny. W związku z tym warto jest wejść na strony dotyczące wystroju i aranżacji domów i mieszkań. Znajduje się tam wiele cennych wskazówek dotyczących tego zagadnienia.

OSTANIE RECENZJE

Double Extension Beauty Tubes Loreal

lo7.jpg
Teraz przedłużenie rzęs można wykonać we własnym domu używając Double Extension Beauty Tubes firmy Lorel. Double Extension Beauty Tubes to klasyczna maskara, która tuszuje rzęsy. Jej innowacyjność polega na tym,

REKLAMA

FRYZURY DAMSKIE RANKING
 • fryzura damska krotka1
  Image
 • slubna fryzura3
  Image

 • Nazwa: Sałatka pieczarkowa z jajkiem
  Składniki: 40 dag pieczarek
  Pieczarki obieramy i wrzucamy na chwilę do wrzącej wody

FRYZURY MĘSKIE RANKING
 • średnia męska
  Image
 • długa męska6
  Image