Badanie moczu w ciąży

he23.jpg

Badanie moczu w ciąży

Badanie moczu zalecane jest do wykonania przed wizytami kontrolnymi, ze względu na fakt, iż niektóre zakażenia układu moczowego w pierwszej fazie nie dają żadnych objawów.

Lekarz prosi o ich przeprowadzenie kilkakrotnie w ciągu ciąży: na jej początku, między 16. a 18. , następnie między 36. a 38. i około 40. tygodnia ciąży.
To, co nie powinno pojawić się w moczu to białko, cukier, bilirubina i ketony, dopuszczalna jest minimalna ilość leukocytów i erytrocytów, jeśli jest ich jednak za dużo konieczne jest wykonanie kolejnego badania: posiewu moczu.

Wyniki badań moczu
Dzięki badaniu moczu możemy w szybki sposób wykryć rozmaite choroby. Jeśli na przykład w moczu występuje cukier świadczy to o obecności w moczu cukru, a jeśli białko – o zatruciu ciążowym, czyli o gestozie. Wczesne wykrycie chorób umożliwia ich leczenie i zastopowanie rozwoju.
Jeśli badanie moczu wykazuje odczyn kwaśny, nieobecność ciał ketonowych, bilirubiny i śladowe ilości urobilinogenu oznacza to wyniki w normie.

Ciężar właściwy
Normę oznacza wynik mieszczący się w granicach: 1,005-1,030 g/cm3.
Niski wynik może oznaczać rozcieńczenie moczu, będące efektem wypicia dużej ilości płynów lub chorobę nerek. Przekroczenie normy spowodowane może być natomiast skutkiem biegunki lub wymiotów.

Osad moczu
Leukocyty – norma to 1-5 w polu widzenia. Wzrost powyżej 10 oznacza stan zapalny dróg moczowych lub nerek,
Erytrocyty - duża ilość erytrocytów może być przyczyną kamicy,
Nabłonki – licznie występujące dają przypuszczenie o stanie zapalnym dróg moczowych.

Jeśli wyniki dadzą choć cień przypuszczenia, że w organizmie ciężarnej kobiety doszło do stanu zapalnego, konieczne jest wykonanie kolejnych badań: moczu na posiew oraz wymazu z szyjki macicy.
Zakażenie układu moczowego pociąga za sobą często infekcję pochwy. Jeśli bakterie spowodowały zakażenie konieczna jest kuracja antybiotykowa, gdyż nie leczenie infekcji może przyczynić się do przyspieszenia porodu.

 
Your rating: Brak Average: 5.5 (2 votes)

Ciąża i poród

to okres bardzo dużych zmian dla kobiety, gdy nosisz w swoim brzuchu dziecko, wszystko nabiera innego wymiaru.

Dziecko - popularny artykuł

Kosztowna wyprawka dla niemowlaka

buciki.jpg

Dowiadując się, że wkrótce zostaniemy rodzicami pogrążamy się w nieustannych myślach skupiających się tylko i włącznie na potomku, który niebawem stanie się członkiem naszej rodziny. Już we wczesnym etapie ciąży zaczynamy planować przyszłość naszego dziecka. Powoli snujemy plany, do jakiego przedszkola zapiszemy malucha, jakie zdolności i zachowania będziemy w nim umacniać, by wyrósł na dobrego i wykształconego człowieka.

OSTANIE RECENZJE

Double Extension Beauty Tubes Loreal

lo7.jpg
Teraz przedłużenie rzęs można wykonać we własnym domu używając Double Extension Beauty Tubes firmy Lorel. Double Extension Beauty Tubes to klasyczna maskara, która tuszuje rzęsy. Jej innowacyjność polega na tym,

REKLAMA

FRYZURY DAMSKIE RANKING
 • fryzura damska krotka1
  Image
 • slubna fryzura3
  Image

 • Nazwa: Sałatka pieczarkowa z jajkiem
  Składniki: 40 dag pieczarek
  Pieczarki obieramy i wrzucamy na chwilę do wrzącej wody

FRYZURY MĘSKIE RANKING
 • średnia męska
  Image
 • długa męska6
  Image