Rozwój dziecka w drugim roku życia

dw12.jpg

Rozwój dziecka w drugim roku życia

Po ukończeniu pierwszego roku życia dziecko nie rozwija się już tak intensywnie, jak do tej pory, choć i teraz zdobywa nowe umiejętności, które stale doskonali. Jego rozwój podzielić można na trzy płaszczyzny: rozwój fizyczny, intelektualny i społeczny.

Rozwój intelektualny
W tym czasie dziecko przywiązuje się bardzo do swoim przedmiotów, dlatego pojawia się niechęć do ich dzielenia z innymi powinniśmy to uszanować, choć ograniczyć listę wyłącznie jego zabawek do małej grupy.
Zainteresowania
Dwulatek staje się wszędobylski, co związane jest z tym, iż potrafi już chodzić. Typowe jest zatem zaglądanie do szafek i szuflad i przeglądanie ich zawartości, badanie zależności przyczynowo-skutkowej, dlatego nie denerwujmy się, kiedy dziecko rzuca zabawkami, gdyż robi to po to, by sprawdzić, co się z nimi stanie.
W tym czasie dziecko lubi odkrywać smaki, zatem, jeśli nie ma przeciwwskazań, bawcie się w kuchni serwując nowe potrawy. W ten sposób menu dziecka na pewno się poszerzy.
Emocje
Dziecko w drugim roku życia reaguje dość impulsywnie, nie potrafi kontrolować swoich emocji. Typowe dlatego stają się brak cierpliwości, wybuchowość, przekorność, rozdrażnienie. Swoje emocje dwulatek często rozładowuje płaczem, krzykiem a nawet rzucaniem przedmiotów, tym razem nie po to, by przetestować, co się z nimi stanie, lecz by wyładować złe emocje. Taki stan mija, choć jako rodzice powinniśmy zwracać uwagę dziecka na jego złe zachowanie po jego uspokojeniu się.
Obawy
W połowie drugiego roku życia pojawia się lęk przed miejscami, zjawiskami, ludźmi, których dziecko nie zna. Zaczyna bać się ciemności, nietypowych dźwięków, obcych ludzi. Tu jako czujni rodzice powinniśmy dziecko uspokajać i tłumaczyć nowe zjawiska, by dać maluszkowi poczucie bezpieczeństwa.

Rozwój fizyczny
Umiejętności
Typową umiejętnością, która maluch doskonali tuż po ukończeniu pierwszego roku życia jest nauka chodzenia. Wraz z poczuciem się pewniej, dziecko zaczyna chodzić coraz śmielej, z czasem zaczyna biegać.
Chodzenie pociąga za sobą zwiększenie zainteresowania otaczającym go światem. Teraz może już samodzielnie ściągać przedmioty znajdujące się na meblach, wdrapywać się na sofę, fotel, schody.
Ze względu na ten fakt jako rodzice powinniśmy być czujni, choć nie nazbyt opiekuńczy. Musimy pozwolić dziecku na to, by próbowało wykonać nowe czynności, starajmy się jednak być w bliskim sąsiedztwie.
Ze względu na wszędobylstwo malucha powinniśmy stworzyć bezpieczny dom: zlikwidować ostre kanty poprzez nałożenie specjalnych kółek zabezpieczających, założyć blokady szuflad i szafek i, co bardzo ważne, zabezpieczyć gniazdka elektryczne, by nie doszło do tragedii.

Zabawy
Ulubionymi zabawami dwulatka jest budowanie i rozburzanie klocków, malowanie kredkami, niestety nie tylko na kartce oraz wkładanie i wyciąganie przedmiotów z pojemników.

Rozwój społeczny
Bunt
Typowe zachowanie dla dwulatka to bunt. Wkracza teraz w czas robienia na przekór, mówienia: „nie” oraz braku cierpliwości.. uspokoić należy rodziców, którzy bardzo często załamują ręce. Takie zachowanie mija i ma na celu zdobycie nowych doświadczeń i zaspokojenia swoich potrzeb. Bardzo częstą przyczyną „agresywnego” zachowania dwulatka jest niemoc spowodowana nieumiejętnością przekazania swoich oczekiwań najbliższym, co wywołuje wyżej wymienione zachowanie.

Wychowując dwulatka jako rodzice musimy być spokojni i cierpliwi. Jeśli do skutku będziemy tłumaczyć dziecku i nie damy się sprowokować do podniesienia głosu, nasz maluch z pewnością zrezygnuje z krzyków, płaczu, tupania, gdyż na Waszym przykładzie będzie wiedział, że problemy można rozwiązać na spokojnie. Któż, jak nie rodzic jest wzorem do naśladowania?

 
Your rating: Brak Average: 4.5 (11 votes)

Dziecko - popularny artykuł

Kosztowna wyprawka dla niemowlaka

buciki.jpg

Dowiadując się, że wkrótce zostaniemy rodzicami pogrążamy się w nieustannych myślach skupiających się tylko i włącznie na potomku, który niebawem stanie się członkiem naszej rodziny. Już we wczesnym etapie ciąży zaczynamy planować przyszłość naszego dziecka. Powoli snujemy plany, do jakiego przedszkola zapiszemy malucha, jakie zdolności i zachowania będziemy w nim umacniać, by wyrósł na dobrego i wykształconego człowieka.

OSTANIE RECENZJE

Double Extension Beauty Tubes Loreal

lo7.jpg
Teraz przedłużenie rzęs można wykonać we własnym domu używając Double Extension Beauty Tubes firmy Lorel. Double Extension Beauty Tubes to klasyczna maskara, która tuszuje rzęsy. Jej innowacyjność polega na tym,

REKLAMA

FRYZURY DAMSKIE RANKING
 • srednia damska fryzura6
  Image
 • slubna fryzura3
  Image

 • Nazwa: Sałatka pieczarkowa z jajkiem
  Składniki: 40 dag pieczarek
  Pieczarki obieramy i wrzucamy na chwilę do wrzącej wody

FRYZURY MĘSKIE RANKING
 • krótka męska fryzura4
  Image
 • męska krótka5
  Image