Zapalenie pęcherze moczowego

cb6.jpg

Zapalenie pęcherze moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego, to obok przeziębień najczęstsza choroba infekcyjna. Dochodzi do niej na skutek przedostania się do pęcherza przez cewkę moczową bakterii, które wywołują zapalenie śluzówki pęcherza moczowego.
Na zapalenie pęcherza moczowego częściej chorują dziewczynki i kobiety, co ma związek z budową anatomiczną ciała.

Rozpoznanie
Osoby cierpiące na zapalenie pęcherza uskarżają się na parcie na pęcherz, przy czym wydalają niewielkie ilości moczu. Podczas tej czynności charakterystyczne jest odczuwanie piekącego lub kłującego bólu. Niekiedy zapaleniu pęcherza towarzyszy gorączka, osłabienie, złe samopoczucie. Sam mocz jest mętny, niekiedy krwisty, ma nieprzyjemny zapach.

Przyczyny
Na zapalenie pęcherza chorują częściej kobiety, na co wpływ ma budowa cewki moczowej, która jest zdecydowanie krótsza i szersza, aniżeli u mężczyzn. U mężczyzn przyczyna zapalenia pęcherza tkwi w powiększeniu prostaty. Chorobę tę wywołują także inne schorzenia: wady układu moczowego, kamienie nerkowe, cukrzyca.

Z wizytą u lekarza
Na wizytę do lekarza należy udać się zawsze wtedy, gdy pojawi się któryś z niżej wymienionych objawów:
mocz zawiera krew,
gdy masz typowe objawy zapalenia pęcherza (ból podczas oddawania moczu, parcie na pęcherz), którym towarzyszy wysoka gorączka, wymioty, nudności, ból głowy, nerek,
gdy doszło do nawrotu choroby,
gdy odczuwasz ból typowy dla zapalenia pęcherza moczowego a jesteś w ciąży
Z zapaleniem pęcherza moczowego należy zgłosić się z dzieckiem lub jeśli jesteś mężczyzną.

Chorobę tę należy leczyć, bo choć w większości przypadków nie prowadzi do powikłań, w niektórych przypadkach dojść może do powstania stanu zapalnego nerek.

Leczenie
Prócz środków farmakologicznych, jakie zaleci lekarz, wskazane jest picie dużej ilości płynów, dzięki którym bakterie będą miały możliwość wypłukania się z cewki moczowej. W tym celu zaleca się picie herbatek ziołowych wspomagających leczenie zapalenia pęcherza moczowego oraz zakwaszających mocz płynów (np. kompot lub sok z żurawiny). Wskazane jest także przyjmowanie witaminy C.

Zapobieganie
By uniknąć zapalenia pęcherza konieczne jest zachowanie zasad higieny. W tym celu okolice intymne muszą być utrzymywane w czystości poprzez stosowanie odpowiednich preparatów do higieny tej części ciała, które nie podrażniają delikatnej śluzówki zapobiegając przenikaniu bakterii do cewki moczowej.
Ważny jest także kierunek wycierania miejsc intymnych. Po oddaniu moczu lub kału każda kobieta powinna wycierać miejsce intymne ku odbytowi, nie odwrotnie, by bakterie zgromadzone z tyłu nie przedostały się do cewki moczowej.

Dzięki spożywaniu dużej ilości płynów drogi moczowe są często przepłukiwane, dzięki czemu ryzyko zachorowania zmniejsza się.

Za każdym razem, kiedy odczuwamy parcie na pęcherz należy go opróżnić. Odkładanie oddawania moczu przyczynia się do zwiększenia ilości bakterii.

Ryzyko zachorowalności na zapalenie pęcherza moczowego wzrasta wraz ze współżyciem płciowym. By tego uniknąć kobieta powinna pić dużo płynów a po stosunku oddać mocz, by usunąć bakterie z cewki moczowej.

 
Your rating: Brak Average: 3.7 (7 votes)

ZDROWIE - popularny artykuł

Kwas foliowy

kwasbig.jpg
Kwas foliowy to witamina z grupy B, która rozpuszcza się w wodzie. Organizm ludzki nie wytwarza jej, dlatego musi być ona dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem. Oprócz tabletek możemy spożywać szereg pokarmów,

 

OSTANIE RECENZJE

Double Extension Beauty Tubes Loreal

lo7.jpg
Teraz przedłużenie rzęs można wykonać we własnym domu używając Double Extension Beauty Tubes firmy Lorel. Double Extension Beauty Tubes to klasyczna maskara, która tuszuje rzęsy. Jej innowacyjność polega na tym,

REKLAMA

FRYZURY DAMSKIE RANKING
 • krotka damska fryzura5
  Image
 • srednia fryzura1
  Image

 • Nazwa: Sałatka pieczarkowa z jajkiem
  Składniki: 40 dag pieczarek
  Pieczarki obieramy i wrzucamy na chwilę do wrzącej wody

FRYZURY MĘSKIE RANKING
 • krótka męska fryzura3
  Image
 • męska długa7
  Image